» BECKETT
Beckett


Beckett Hockey Collector - hokejový ceník

Zde se zastavíme u magazínu, který je a hlavně byl nesmírně důležitou součástí sběratelského světa - časopisu BECKETT.

Koncept časopisu se během posledních let změnil. Zpočátku časopis obsahoval kromě samotného ceníku informace o chystaných novinkách, dopisárnu, termíny burz, vybrané kompletní checklisty určitých hráčů, ale také velice kvalitně napsané stránky pro sběratele hokejových karet. Mohli jste se seznámit s on-line aukcemi, přečíst si o trendech v kartičkářském průmyslu, rozhovory s tvůrci karet, profily legend, atd.

Jakmile však na trh začaly přicházet neustále nové a nové série, v Beckettu přestávalo být místa na všechny série, proto se vydavatel rozhodl některé méně frekventované vypouštět a nahrazoval je novějšími. Na trhu se totiž kromě klasického “beckettu” jako měsíčníku, objevuje každým rokem také silnější ročenka (Beckett Guide) se všemi vydanými kartami a kompletním checklistem! Zároveň je možné si zaplatit přístup do on-line databáze dokonce i pouze měsíční. Zde stačí zadat jméno série nebo hráče a objeví se Vám kompletní seznam včetně cen, který je zároveň velice snadné stáhnout. Ideální řešení, pokud Vás zajímá, kolik má který hráč vydaných karet a zároveň si chcete vyrobit wantlist.

Hodnota karet

Určitě vás zajímá, která karta je ve vaší sbírce nejcennější. Především si je třeba uvědomit, že ceny uvedené v Beckettu jsou orientační. Např. spousta podepsaných karet ze série Be A Player má podle ceníku 12 usd, přitom je koupíte bez problémů za 50 až 100,- Kč. A naopak, setkáte se s kartami, které mají BV 20USD, ale běžná cena na trhu je 600,- Kč. Proto je potřeba brát Beckettovou cenu s rezervou, přesto nic lepšího momentálně na trhu není a např. pro hodnoty insertních karet je Beckett stále velice aktuální.

U jersey karet s 2 barevným kouskem dresu se cena zvyšuje až 2x, pokud se jedná u unikátní kousek dresu (3+ barvy), potom klidně 3x. Stejně je tomu u patch karet, kdy nádherný kousek emblému (třeba hlava predátora) zvýší cenu karty několikanásobně! Obecně tedy platí, čím barevnější, tím vyšší cena.

V ceníku jsou uvedeny ceny karet o počtu alespoň 25 kusů. U limitovanějších kartiček jsou cenové výkyvy mnohdy tak výrazné, že by stanovení ceny nebylo přesné, proto je Beckett neuvádí. U těchto karet naleznete tzv. N/A.

U každé karty se nachází dvě čísla – jako hodnotu bereme vyšší částku. Slovem common se označují řadové karty (běžní hráči), semistars/goalies označuje gólmany a známější hráče, unlisted stars skoro největší hvězdy a listed stars představují skupinu hráčů uvedených v samotném ceníku. Hodnota karet – především však nováčkovských (RC) – podléhá výraznějším výkyvům. Na hodnotu mají vliv samozřejmě jak výkony hráče, jeho očekávaný potenciál, a v nemalé míře také to, za jaký tým hraje. Nesmíme zapomenout ani na národnost, ceny nováčků s ruským pasem padají mnohem výrazněji než karty kanadských hráčů.

Nejlepší Rookie (RC) karta Sidneyho Crosbyho stojí podle ceníku 10 000 dolarů, zatímco karta Alexandra Ovechkina "jen" 4 500 dolarů. Záleží také na tom, kolik silných sběratelů (tzn. lidí, ochotných zaplatit za nejlepší karty svého oblíbence částky v řádech tisíců korun) má ten který hokejista.

Znovu tedy opakujeme, že ceník by měl sloužit především k Vaší orientaci a rozhodně byste se při výměně neměli řídit pouze hodnotou karty, ale vzít v potaz také její limitaci, druh série a také oblíbenost daného hráče.

Časopis si můžete zakoupit také v našem obchodě, zde.

On-line registraci je možné provézt na: www.beckett.com.

 

 

MzU1OWY2Y